Informacje o projekcie „Graj po zielone z Akademią Śląską”
Informacje o projekcie
1. Tytuł projektu: Graj po zielone z Akademią Śląska
2. Wartość projektu: 78 743 326,32
3. Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 66 931 850,83
4. Budżet Państwa: 7 874 332,63
5. Wkład własny: 3 937 166,32
6. Okres realizacji projektu: 2024-05-01 – 2026-12-31
7. Beneficjent: Akademia Śląska
8. Partner projektu: Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach
Cel projektu – dostosowanie kwalifikacji, kompetencji i umiejętności zawodowych do potrzeb zielonej gospodarki 11720 osób dorosłych, zamieszkujących i/lub pracujących na jednym z terenów podregionów górniczych woj. Śląskiego -subregionu centralnego tj. bytomskiego, gliwickiego, katowickiego, sosnowieckiego i tyskiego, które z własnej inicjatywy będą zainteresowane uzyskaniem wsparcia, przy udziale Podmiotowego Systemu Finansowania na usługi rozwojowe oraz wsparcie doradcze i edukacyjno-zawodowe w okresie V.2024-XII.2026r.
Celem jest wzrost/uzyskanie wiedzy, umiejętności, kwalifikacji z zakresu zielonych kompetencji, dzięki realizacji wsparcia szkoleniowo-doradczego w postaci:
-Analizy potrzeb rozwojowych, w tym wykorzystania modelu Bilansu Kompetencji – wsparcie fakultatywne,
-Technicznego wsparcia w wyborze odpowiednich usług poprzez doradztwo, w zakresie obsługi BUR oraz technicznego wsparcie obsługi BUR– wsparcie fakultatywne,
– Dofinansowania usług rozwojowych dostępnych w BUR – zielone umiejętności/kompetencje kwalifikacje (szkolenia/kursy/usługi doradcze/studia podyplomowe)–obligatoryjne
Grupa docelowa: 11720 osób dorosłych, planujących z własnej inicjatywy podnieść swoje umiejętności lub kompetencje lub kwalifikacje, zamieszkujące lub pracujące w podregionie górniczym województwa śląskiego, kwalifikujące się do wsparcia z FST, tj. bytomskim, gliwickim, katowickim, sosnowieckim lub tyskim.
W tym również wsparcie:
Osób w niekorzystnej sytuacji w szczególności: osób w kryzysie bezdomności, lub dotkniętych wykluczeniem z dostępu do mieszkań, osób należących do mniejszości, w tym społeczności marginalizowanych, osób z niepełnosprawnością, osób z wyksztalceniem co najwyżej ponadgimnazjalnym, osób bezrobotnych, osób w wieku co najmniej 55 lat, osób pracujących w górnictwie lub branży okołogórniczej (w tym osób, które opuściły którąś z tych branż nie wcześnie niż 1 stycznia 2021 r.)
Efekty:
1. 10550 osób, które uzyskają kwalifikacje
Dofinansowanie usług rozwojowych:
Maksymalna kwota dofinansowania pojedynczej usługi rozwojowej typu szkolenie/walidacja/certyfikacja – 5 000 zł/osobę w projekcie, a na studia podyplomowe na 10 000 zł/osobę w projekcie.
Całkowity poziom dofinansowania usługi rozwojowej typu szkolenie/walidacja/certyfikacja wynosi 95%. Wkład własny uczestnika projektu wynosi 5% i wnoszony jest w formie przelewu, po podpisaniu przez niego umowy wsparcia rozwojowego. Usługa zostaje rozliczona po wcześniejszym dostarczeniu przez uczestnika projektu wniosku o rozliczenie wraz z załącznikami.
Studia podyplomowe podlegają zasadom refundacji. Całkowity poziom dofinansowania studiów podyplomowych wynosi 95%. Wkład własny uczestnika projektu wynosi 5%. Po podpisaniu umowy wsparcia rozwojowego, uczestnik opłaca w całości studia podyplomowe w terminie i na konto podane w umowie. Operator zwraca część środków finansowych (poza wkładem własnym) uczestnikowi usługi po ukończeniu przez niego studiów podyplomowych i dostarczeniu wniosku o rozliczenie wraz z załącznikami.
Graj po zielone z Akademią Śląska